Със специално събитие в Златица беше отбелязана 150-та годишнина от Априлското въстание. Проявата се състоя на 23 април в малката зала към читалище „Христо Смирненски“. Гости на събитието бяха представители от историческия музей в гр. Клисура.
Вечерта започна с музикални изпълнения на ръководените от Мария Лешкова женска камерна вокална група и мъжка вокална група „Гергьовден“. Към техните изпълнения се присъединиха и учениците от литературен клуб „Петя Дубарова“ към читалището, които рецитираха поезия.
Христина Калчева от Историческия музей в гр. Клисура представи пред публиката подробности и любопитни факти от историческите събития, случили се в града преди 150 години. Разказите за онези патриотични времена бяха придружени от снимков материал върху екрана на мултимедия.
Кратко изказване по темата направи и д.и.н. Иван Иванов.
Председателят на читалище „Христо Смирненски“ Нели Михайлова приветства всички присъстващи с важния юбилей и раздаде подаръци както на участниците от литературния клуб, така и на гостите от Клисура.






