Вчера, 9 април, в галерия „Академия“ в София, беше открита официално изложбата картини „Една непозната колекция“ от резиденция „Средна гора“ на Вълко Червенков. Както вече съобщихме, това са непоказвани досега творби на български и чуждестранни художници, датирани от края на 19-ти век до средата на 50-те години на 20-ти век. 49-те художествени произведения са дарени на музейната сбирка на Националната художествена академия през 2024 г. от международната минна компания, оперираща в Челопеч /Дънди Прешъс Металс Челопеч/.
На откриването на изложбата присъстваха председателят на Народното събрание Наталия Киселова, проф. Георги Янков, ректор на Националната художествена академия, и ръководството на компанията, представлявано от Ирена Цакова – изпълнителен директор в Крумовград, и Ани Шопова, ръководител Връзки с обществеността. Присъстваха още ректорите на Софийския университет, Музикалната академия, Минно-геоложкия университет и на Великотърновския университет, преподаватели, студенти, ценители и любители на изкуството от цялата страна.
При откриването, председателят на Народното събрание Наталия Киселова каза, че това, което е Вълко Червенков за българската история, е спорно. По думите й, от гледна точка на историята, тези произведения надживяват конкретния период, в който са придобивани или в който са били излагани в резиденцията. Киселова благодари на ръководството на минната компания за дарението и за грижите, които са положени за творбите до този момент.
Изпълнителният директор Ирена Цакова заяви, че изкуството е над всичко и не трябва да се обвързва с политиката и ежедневието. Цакова допълни, че ръководството на компанията е взело решение да дари картините на младите хора.
Д-р Милена Балчева, уредник „Музейна сбирка“ на НХА и ръководител на проекта съобщи, че в колекцията са творби на едни от най-добрите български художници от края на 19-ти и първата половина на 20-ти век. Това са Антон Митов, Иван Ангелов, Константин Щъркелов, Руска Маринова и много други. Любопитен акцент са и творбите на чуждестранни автори от хърватски, чешки, австрийски и италиански произход.
Балчева благодари и на големия екип на изложбата – преподаватели и студенти, които са се погрижили за реставрацията, дизайна на пространството и всички съпътстващи дейности. Тя допълни, че в рамките на проявата ще бъде представен специален каталог, свързан с експозицията. Проектът се осъществява и с подкрепата на минната компания – дарител.
В знак на благодарност за дарението и за доброто сътрудничество с Националната художествена академия, ректорът проф. Янков връчи на Ирена Цакова грамота за рудничната компания, както и специален плакет за главния оперативен директор проф. Илия Гърков.
Желаещите да разгледат картините от резиденцията могат да направят това в галерия „Академия“ в София до 9 май включително.
Подробен репортаж за събитието очаквайте следващата сряда по Средногорие Медия в предаването „Тема на седмицата“.